Muhammed TAŞ
1.3 Multijet Yakıt Basınç Sensörü Arızası ve Çözümü
0
1
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Muhammed TAŞ Yönetim
Site Kurucusu

 • Konular69
 • Mesajlar276

 • İsim: Muhammed
  Şehir: Ankara
  Yaşınız: 30
  Araç Serisi: Şahin
  Model Yılı: 1994
  Plaka: 06
 • Rep puanı 3
Fiat Albea, Fiat Doblo, Fiat Egea gibi popüler modellerde sıkça karşılaşılan bir sorun, 1.3 Multijet motorlarda Yakıt Basınç Sensörü Arızasıdır. Bu arıza oluştuğunda, aracınızın motorunda enjektör vurma sesleri gelmeye başlar. Araç vuruntulu çalışır ve çekiş kaybı gibi birçok problem beraberinde ortaya çıkar. Ayrıca motor arıza lambası da yanacak motor arızası olduğunu ekranda sizlere gösterir. Bu içerikte, 1.3 Multijet Yakıt Basınç Sensörü Arızası ve çözümü hakkında detaylı bilgi ve çözüm önerileri bulacaksınız.

1.3 Multijet Yakıt Basınç Sensörü Arızası ve Çözümü

Yakıt Basınç Sensörü Nedir?


Yakıt Basınç Sensörü, motorun yakıt enjeksiyon sistemindeki basıncı ölçen önemli bir sensördür. Bu sensör, enjektörlerin doğru miktarda yakıtı püskürtmesini sağlayarak motorun düzgün çalışmasını kontrol eder. Oluşacak bir arızada ise enjektörler yakıt püskürtmesini hatalı yapacak ve buda beraberinde yakıt basınç sensör arızasına neden olacaktır.

1.3 Multijet Yakıt Basınç Sensörü Arızası Belirtileri:

 • Enjektörlerin vurması
 • Motorun traktör tarzında çalışması
 • Motor arıza lambasının yanması
 • Bilgisayar tarafından gönderilen hata kodu: "Yakıt ray basınc sensörü devresinde arıza"

Arıza Teşhisi ve Çözüm:


 1. Aracınızda yukarıda belirtilen belirtileri fark ediyorsanız, öncelikle bilgisayar tarafından gönderilen hata kodunu kontrol edin. Kod genellikle "Yakıt ray basınc sensörü devresinde arıza" şeklinde olacaktır.
 2. Ardından, Yakıt Basınç Sensörü'nün fişini çekerek aracınızı çalıştırın. Eğer aynı sorun devam ediyorsa, sensörün bozuk olduğunu söylemek mümkündür.
 3. Yakıt Basınç Sensörü Arızası durumunda, sensörü değiştirmek en uygun çözümdür. Fiat yedek parçacılarına giderek orijinal veya yan sanayi olarak tercih yapabilirsiniz.

1.3 Multijet Yakıt Basınç Sensörü Fiyatı


1.3 Fiat modellerine ait yakıt basınç sensörü fiyatı günümüzde 800- 1900 TL arasında markasına ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.1.3 Multijet motorlu Fiat araçlarında görülen Yakıt
Basınç Sensörü Arızası, doğru teşhis ve hızlı müdahale ile kolayca çözülebilen bir sorundur. Profesyonel yardım alarak, aracınızın performansını ve güvenilirliğini artırabilirsiniz.
Unutulmamalıdır ki, her arıza durumunda uzman bir servise veya ustaya danışmak en doğrusudur. Araç bakımınızı aksatmayarak, güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.
Web Tasarım  - Reklam Danışmanlığı

[Resim: reklam.png]
İnstagram: DoğayaKaçanAdam
TofasTeam.com 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dizel Yakıt Filtresini Kontrol Ettirin Uyarısı Çözüm ( Egea, Doblo, Linea, Fiorino ) Muhammed TAŞ 0 0 18.11.2023, 23:45
Son Yorum: Muhammed TAŞ